V článku, který pro vás připravili FCS ve spolupráci s iDNES.cz, se dozvíte všechny důležité informace o projektu nového tréninkového centra pro mládež. Zastupitelé města na svém prosincovém jednání schválili projekt našeho klubu, který zahrnuje vybudování tohoto centra. Město se zavázalo k údržbě areálu a jeho následnému převzetí. Projektová dokumentace je nyní v plném proudu a měla by být dokončena do poloviny tohoto roku. V následujících řádcích se dočtete, kdy začne výstavba, jak bude financována, jaké byly největší překážky a jak to vypadá s rekonstrukcí jižního křídla kabin v současném areálu.

Vybudování tréninkového centra FC Slovan

Základem pro vybudování tréninkového centra se stanou prostředky získané z prodeje odchovance Tomáše Součka do anglického West Hamu. Jak bude nový areál vypadat, FCS prezentoval na konci roku radě města, která následně podobu areálu předala zastupitelstvu. „Ano, záměr jsme představili vrcholným představitelům města. Již v předchozím období jsme začali zpracovávat projekt pro stavební povolení. V polovině roku bychom ho mohli mít, včetně stavebního povolení, což je pro žádosti o dotace velmi důležité," uvedl předseda Pavel Mazánek ml.

Plány a lokalita

Tréninkové centrum pro mládež vznikne na pozemcích pod Ledečskou ulicí u řeky Sázavy, navazujících na dnešní sportovní areál. Dvě fotbalová hřiště, z nichž jedno bude mít poloviční rozměry, budou umístěna v sousedství hřišť na házenou. Kvůli novým plánům byla zbourána někdejší ubytovna Sport. Pozemky, na nichž se má stavět, patří městu, které projekt podporuje a souhlasí s jeho realizací. Technické služby města se budou o areál po jeho postavení starat a udržovat ho, po ukončení doby udržitelnosti areál převezme město.

Projekt a financování

Projekt zahrnuje hlavní a tréninkové hřiště, objekt zázemí, zpevněné plochy, oplocení, přípojky a přeložky inženýrských sítí. Součástí centra budou nové kabiny a parkoviště. Pro FC Slovan je projekt splněným snem, který by mohl klub posunout dál při práci s mládeží. Klub však musel přistoupit na některé kompromisy, například zmenšení druhého hřiště.

Časový harmonogram a náklady

Začátek výstavby se odhaduje na několik let dopředu, s přáním, aby do roku 2028 bylo jasné financování a začalo se stavět. Náklady budou finančně náročné, s odhadem mezi padesáti a sedmdesáti miliony korun. Finanční prostředky přestupu Tomáše Součka však tuto částku nepokryjí, a tak Slovan plánuje žádosti o dotace od Národní sportovní agentury, evropské, státní i krajské programy, a případně i městskou finanční výpomoc.

Výzvy a překážky

Záměr na výstavbu centra nebyl jednoduchý, zejména kvůli ochraně přírody a odporu části obyvatel. Ochránci přírody i obyvatelé bytovek měli k projektu výhrady, které se však podařilo vyřešit. "Tréninková hřiště potřebujeme jedno hřiště s umělou trávou a jednou s přírodní je na našich šestnáct týmů málo," postěžoval si předseda. Nyní si klub musí pronajímat hrací plochy u ostatních okolních týmů (Pohled, Veselý Žďár, Okrouhlice), což stojí nemalé prostředky. V Okrouhlici FCS dokonce zainvestoval z vlastních zdrojů do rekonstrukce kabin, aby se zde dala odehrát soutěžní utkání mládežnických týmů všech kategorií. „Tato investice nám přinesla v Okrouhlice dlouhodobou smlouvu na využívání tamního areálu," upřesnil podmínky spolupráce, s tamním Sokolem, Mazánek.

Další plány a investice

FC Slovan plánuje i další investice, jako je rekonstrukce jižního křídla kabin v areálu na Losích, což zahrnuje nové kabiny, technické zázemí, tělocvičnu a regenerační linku. Celková částka na rekonstrukci se pohybuje okolo 20 milionů korun, a klub se snaží najít vhodné dotační prostředky ve spolupráci s městem.

Cíle do roku 2028

„Máme před sebou hodně cílů, jak technických, tak sportovních, které bychom chtěli do roku 2028 splnit. Takže nezbývá než si vyhrnout rukávy a začít na tom pracovat," uzavřel předseda spolku Pavel Mazánek.

Další na stránkách iDNES.cz